AA
Wiadomości
Skrzynia skawińska, fot. M. Wąsik
Skrzynia skawińska, fot. M. Wąsik  

STUDIUM OBIEKTU: SKRZYNIE


 
Stawiało się ją naprzeciw drzwi wejściowych, tak żeby od razu rzucała się w oczy. Duża, malowana, była powodem do dumy. Podczas zaślubin stanowiła centrum magicznych rytuałów. Przechowywało się w niej to, co najcenniejsze i co najważniejsze: wiano, odświętny strój, gromnicę, różaniec, dokumenty. Z upływem lat przesuwano ją w coraz mniej widoczne miejsce.
Skrzynia – mebel. Skrzynia – skarbiec. Skrzynia – łono. Tak, skrzynia jest kobietą. Symbolem tajemnicy, płodności i bogactwa. Dzieliła los swojej właścicielki, była jej odbiciem w świecie materii nieożywionej. Nowa, piękna – wystawiana na pokaz. Stara, zniszczona – wyrzucana do sieni. Dziś skrzynia jest reliktem dawnej epoki – niepraktyczna, nieużywana, ale wciąż piękna. Prowokująca do pytań i mnożenia skojarzeń: skrzynia biegów, skrzynka rozdzielcza, czarna skrzynka...Co dziś schować do skrzyni? Który wątek dziś przyskrzynić?


Zapraszamy do własnego studium obiektu.

 


Studium obiektu to nowa forma obcowania ze zbiorami muzeum. Miejsce, w którym można zobaczyć eksponaty niedostępne na co dzień i rzadko wystawiane. Zapraszamy do skupienia się na pojedynczych obiektach i uważnego patrzenia. Chcemy stworzyć tu rodzaj pracowni, w której w ciszy i w kontemplacji będą rodziły się myśli warte zapisania i zapamiętania. 

 

„Studium obiektu: skrzynie” będzie do Państwa dyspozycji do 14 kwietnia 2011 roku na 2. piętrze Ratusza przy placu Wolnica 1,  w godzinach otwarcia Muzeum:
Wtorek  11.00-19.00
Środa  11.00-19.00
Czwartek  11.00-21.00
Piątek  11.00-19.00
Sobota  11.00-19.00
Niedziela 11.00-15.00

 

WSTĘP WOLNY
Każdy otrzyma również bezpłatny miniprzewodnik.

 

Aranżacja: Anna Zabdyrska
Teksty: Krystyna Reinfuss-Janusz, Małgorzata Szczurek
Wszystkie prezentowane skrzynie pochodzą z kolekcji MEK.
 

 

Galeria:

fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik


Powrót do listy wiadomości
PRZEJSCIA I POWROTY
animacja
wiezi
WMDL
proxima
wesela
bon kulltury
Etnodizajn
CDK