T T

Projekty badawcze

Działalność badawcza Muzeum Etnograficznego eksploruje obszary współczesności ale także zadaje pytania przeszłości. Inspiracją do prac badawczych jest dla nas zarówno kolekcja, jak i współczesne zjawiska kultury, które traktujemy jako punkt wyjścia dla powstających kolekcji kontekstowych.
Prowadzone badania mają charakter interdyscyplinarny. W projektach pracują specjaliści różnych dziedzin: etnografowie, antropolodzy kultury, kulturoznawcy, historycy sztuki, historycy idei, artyści, socjologowie, etnobotanicy. Współpracują z nami także badacze i specjaliści z innych ośrodków naukowych, także uniwersyteckich. Zespoły badawcze spotykają się na wewnętrznych sesjach szkoleniowych, podczas których doskonalą umiejętności warsztatu z zakresu innych niż własna dyscyplin.

Bieżące projekty badawcze

Kolaż z archiwalnego zdjęcia Seweryna Udzieli. Mężczyzna siedzi w swoim gabinecie. Na twarzy ma maseczkę ochronną, na biurku obok stoi płyn dezynfekujący.

Nasze życie w czasach zarazy

100 lat temu nasz założyciel Seweryn Udziela wysyłał kwestionariusze do mieszkanek i mieszkańców Polski z prośbą o opowiedzenie o swoim życiu. Dziś podejmujemy ten sam gest. To, co teraz widzisz, odczuwasz i, być może, zapisujesz, jest istotne.

Życzenia

Zaintrygowani współczesnymi wcieleniami dawnych zwyczajów rozpoczęliśmy projekt „Życzenia”. Bierzemy pod lupę formuły i konteksty składania życzeń, by odsłonić kryjącą się za nimi tkankę kultury. Zaplanowaliśmy: badania, publikacje dla dorosłych i dzieci oraz działania warsztatowe. Teren – Małopolska.

zdjęcie

Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie

Projekt badawczy ma na celu reinterpretację kolekcji syberyjskiej Muzeum Etnograficznego w Krakowie, którą stanowi ponad 350 unikatowych obiektów reprezentujących rdzenne kultury Syberii. Jego rezultaty zostaną udostępnione w cyfrowym repozytorium w 2020 roku.

zdjęcie

Strój Krakowiaków zachodnich – badania, monografia, upowszechnienie

Istnieje dość powszechne przekonanie, że strój krakowski jest jeden, ten noszony przez dzieci podczas uroczystości państwowych czy religijnych. Tymczasem ze strojem Krakowiaków jest bardzo, ale to bardzo inaczej. Nie bez powodu przecież rozróżnia się Krakowiaków wschodnich i zachodnich.

zdjęcie

Rzemiosło 2.0

Od początku 2015 roku prowadziliśmy badania w środowisku małopolskich rzemieślników i postrzemieślników, wywodzących się z tradycji obróbki drewna i metalu. Chcieliśmy zbadać potencjał działających w regionie zakładów (kowalskich, ślusarskich, ciesielskich, stolarskich) dostarczających produktów i rozwiązań współczesnemu odbiorcy.

Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych

W 2011 roku, w stulecie istnienia Muzeum Etnograficznego w Krakowie rozpoczęliśmy realizację projektu, którego celem było stworzenie Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych. Portal www.drzeworyty.pl dokumentuje i udostępnia wiedzę o polskim drzeworytnictwie ludowym. Dla profesjonalistów jest miejscem wymiany informacji i doświadczeń. Dla innych odbiorców tworzy przestrzeń edukacji i zabawy oraz pole twórczej inwencji.

zdjęcie

Ziołolecznictwo Asháninka

Głównymi tematami realizowanymi w ramach aktualnych badań są rośliny lecznicze używane przez ekspertów (położne, szamanów, zielarzy, znachorów etc.) oraz zwykłych ludzi Asháninka. Znaczenie ziołolecznictwa w całym korpusie wiedzy etnomedycznej, jak również kryteria klasyfikacji roślin użytecznych medycznie oraz sposoby zarządzania ich zasobami.

Archiwum

zdjęcie

Migranci

„Migranci” to projekt, na który składają się badania etnograficzne, rejestracje wideo, fotografie. Badania terenowe, prowadzone we współpracy z Muzeum Życia Walońskiego w Liège, mają na celu bliższe poznanie ludzi, którzy przybyli do górniczego miasteczka Liège.

zdjęcie

Wesela 21

Przez pięć lat Muzeum Etnograficzne w Krakowie badało współczesne oblicze weselnego rytuału. Ciekawił nas język weselnej opowieści, w której splatają się dylematy narzeczonych i presja społecznych oczekiwań, konsumpcyjne mody i zmagania z tradycją, biznes i emocje. O tym czego się dowiedzieliśmy opowiadaliśmy poprzez wystawę pt. „Wesela 21”, a także książkę o tym samym tytule.

zdjęcie

Photo proxima – fotografia zbliżająca

Dzieje fotografii i etnografii splatają się ze sobą od dziesięcioleci. Jednak u progu rozwoju etnografii fotografia traktowana była jako materiał pomocniczy do interpretacji zjawisk kulturowych. Obecnie, ze względu na liczne zmiany zachodzące w naszej dyscyplinie i dzięki żywemu zainteresowaniu antropologią wizualną, zaczynamy szukać nowych dróg interpretacji fotografii.

zdjęcie

Dzieło-działka

Przez trzy lata Muzeum Etnograficzne w Krakowie prowadziło badania poświęcone zjawisku ogrodów działkowych. O tym, czego dowiedzieliśmy się o działkach i działkowiczach, próbowaliśmy opowiedzieć na kilka sposobów.